top of page
  • sekerlerahsap

Veranda Nedir? Yapılarda Veranda Bulunmasının 5 Avantajı

Güncelleme tarihi: 25 Kas 2022

Genellikle müstakil evlerde bulunan veranda, kişilerin rahat bir şekilde oturabilecekleri bir alanı kapsar. Kış mevsiminde de kullanılabilen veranda, aynı zamanda kış bahçesi olarak da adlandırılabilir. Veranda sayesinde yapılar pek çok avantaja da sahip olabilir. Peki avantajları ile ön plana çıkan veranda nedir?
Veranda Nedir?

Veranda, yapı ile aynı hizada olan ya da tercihen yükseltilmiş bir zeminde bulunan üst kısmında çatı olan bir alandır. Genellikle yanları cam ile kaplı olan bu alan, dış mekanlarda rahat bir şekilde oturabilmeyi sağlar. Böylece hava durumundan olumsuz bir şekilde etkilenilmesinin önüne geçer. Mimari bir tarz olan veranda, dilimize ilk olarak İspanyolca'dan geçmiştir. Ancak veranda tarihine baktığımızda ise ilk örneklerin Hindistan’da rastlanıldığını görebiliriz. Ayrıca Hindistan’a gelen yabancı kişiler aracılığıyla dünyaya yayıldığını da söylemek yanlış olmayacaktır. Günümüzde ise geleneksel Hint mimari tarzından uzak bir hal alan veranda, dünyada oldukça fazla tercih edilen bir alan haline gelmiştir. Farklı materyallerden yapılan verandalar, özellikle müstakil betonarme yapılarda ve modüler yapılar arasında sıklıkla tercih edilmektedir.Veranda Avantajları Nelerdir?


Veranda nedir sorusunu cevaplandırdığımıza göre artık verandanın sunmuş olduğu avantajlara bakabiliriz. Bir yapıda bulunan veranda aslında pek çok avantaja sahiptir. Yaşam alanlarına konfor getirdiği gibi farklı avantajları da beraberinde getirir. Peki verandaların avantajları nelerdir, gelin birlikte bakalım.
1. Ekstra Yaşam Alanı Sunar

Veranda bulunan yapılar, yapı sahipleri için ekstra bir yaşam alanı yaratır. Bu alan özellikle prefabrik yapılar için oldukça değerli bir konumdadır. Öyle ki prefabrik yapıların betonarme yapılara göre çok daha küçük boyutlarda olması nedeniyle verandalar kurtarıcı bir niteliktedir. Prefabrik yapı hakkında detaylı bilgi edinmek için Prefabrik Ne Demek? Prefabrik Hakkında Her Şey başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Mülk Değerini Artırır

Veranda eklenen yapılar o yapının maddi değerini artırıcı bir etkisi vardır. Dolayısıyla veranda bulunmayan yapılara göre biraz daha pahalı olabilen verandalı yapılar, sahip olduğu avantajlara ek olarak mülk değerini yükseltici bir özelliğe sahiptir.
3. Zararlı Güneş Işınlarına Karşı Koruma Sağlayabilir

Verandanın üst kısmında bulunan çatı, yapı sahiplerinin dışarıda vakit geçirirken güneşin zararlı ışınları tarafından olumsuz bir şekilde etkilenmelerinin önüne geçebilir. Bu yönü ile verandanın dolaylı da olsa insan sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu çıkarılabilir.
4. Olumsuz Hava Koşullarından Koruyabilir

Verandalı bir yapının sunduğu en önemli avantajlardan bir tanesi de şüphesiz dört mevsim kullanılabilen bir alan olmasıdır. Kulağa daha çok yazlık bir mekan gibi gelebilen veranda, aslında cam kaplama ile birlikte kış aylarında da kullanılan bir alana dönüşebilir. Ek olarak, veranda içerisine uygun ısıtma sistemi kurulabilir. Özellikle verandalı prefabrik yapıların hava ve iklim şartlarından etkilenmemesi, bu yapılarda bulunan verandalar için artı bir özelliktedir.

5. Sürdürülebilir Bir Yapı Sunar

Veranda, her ne kadar pek bilinmese de sürdürülebilirlik açısından oldukça değerli konuma sahiptir. Herhangi bir klima olmadan tamamen doğal bir şekilde yapıyı soğutma imkanı tanır. Verandaların üzerindeki çatı ise güneşten koruma sağlayarak istenilen soğutma özelliğini sunmaya yardımcı olur. Çevre dostu olan bu yöntem ile yapı güneş ısısından korunarak serin bir hale getirilir Böylece verandayı sürdürülebilir özelliğe sahip bir alan haline getirebilirsiniz.

Veranda İmalatı Hakkında Bilgiler

Beton, ahşap, çelik ve hatta taş materyaller kullanılarak inşa edilebilen verandalar, aynı zamanda hazır bir şekilde fabrikalarda imal edilip kullanıcıya sunulabilir. Ek olarak hazır verandalar, konteynerler ve prefabrik yapılarda bulunan verandalar kapsamına da girer. Bu nedenle hazır veranda, yapının kendisine dahil olup ekstra bir inşaayı gerektirmez. Diğer yandan betonarme yapılar için durum böyle olmayabilir. Hatta betonarme yapılar söz konusu olduğunda, veranda yapımı için gerekli izinlerin alınması gerekir. Bütün bunlara ek olarak, son yıllarda prefabrik yapıların daha çok tercih edilmesiyle birlikte istenilen model imal edilerek basit bir şekilde veranda kurulumu gerçekleştirilebilir. Böylece kolay monteleme işlemi ile hem vakit hem de nakitten tasarruf edilebilir.
Veranda ve Teras Arasındaki Farklar

Veranda nedir biliyoruz peki teras ile farkı nedir? Öncelikle veranda ve terasın birbirlerinden farklı olduğunu belirtmek gerekir. Ancak birbirlerinden farklı olan bu iki kavramın sık sık karıştırıldığına rastlanmaktadır. Peki teras ile veranda arasındaki farklar nelerdir? Veranda, bir yapının devamı yani uzantısıdır. Zemine sıfır şekilde yapılabilen veranda, aynı zamanda hafif bir yüksekliğe sahip olarak da imal edilebilir. Her ne kadar veranda içerisine uygun bir ısıtma sistemi kurulsa da aslında sürekli bir yaşam alanı olması pek de mümkün değildir. Diğer yandan teras, yüksek platform bir yapıya sahiptir. Kısacası zeminden yüksek olan alanlara teras adı verilebiliyor. Hatta bir yapının en üst katı da bir teras olabilir. Ayrıca, teras her zaman bir çatıya sahip olmak zorunda değildir. Çünkü bir balkon görevi görür. Fakat söz konusu veranda olduğunda bir çatının olması zorunluluğu vardır. Ek olarak bir veranda, terastan farklı olarak uygun ısıtma sistemi ile ısıtılabilirken teras ısıtmaya elverişli bir yapıda değildir. Dolayısıyla teras daha çok yaz aylarında kullanılırken veranda dört mevsim de kullanılabilen bir alanı kapsar. Prefabrik yapı sektörünün öncülerinden Villa Yapı olarak bu yazımızda veranda nedir, veranda avantajları nelerdir, yanıtlamaya çalıştık. Görüldüğü üzere veranda, dört mevsim de kullanılabilen bir alandır. Aynı zamanda prefabrik yapılar için de son derece önemli bir konuma sahiptir. Eğer siz de verandalı prefabrik ev arayışı içindeyseniz, Villa Yapı ayrıcalığı ile hayallerinizdeki verandalı yapıya kavuşabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bizimle iletişimde bulunmanız olacaktır.19 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 commentaire

Noté 0 étoile sur 5.
Pas encore de note

Ajouter une note
mertxgreen
16 janv. 2023

Merhaba, prefabrik evler bence hayatımızın birçok yerini işlemiş durumda. Benim de hayalim emekli olunca Fethiye bölgesinde bir prefabrik ev yaptırmak. Hatta birkaç firmada biliyorum konuyla ilgilenen. Onun adresini de bırakayım, konuyu okuyacak diğer arkadaşların belki faydasına olur. Adres: Fethiye Prefabrik

J'aime
bottom of page