top of page
  • sekerlerahsap

Ahşap Deck Uygulamaları

Güncelleme tarihi: 23 Eyl 2022

Ahşap deck, evvela villaların bahçelerine, beton üzerine karkasla veya toprak ile teması kesilip beton atılmadan uygulanan dış mekan ahşap zemin kaplamasıdır.


İyi bir uygulama yapılabilmesi için uygulama yapılacak yüzeyin (şap) çok düzgün olması gerekmektedir. Suyun akış istikametleri iyi hesap edilmeli ve yüzeyde su birikmemesi sağlanmalıdır. Yüzeyin düzgün olmaması, ahşabın ses yapmasına ve oynamasına sebep olmaktadır. Şayet zemin beton ise (uzun vadede su yada nem çekebilecek bir yüzeyse) sürme izolasyon ile suyu emmesi engellenmesi tavsiye edilmektedir.

Deck uygulaması yapılacak zemin mutlaka kuru olmalıdır. Yeterince kuru olmayan zeminler ile uygulanacak deckler arasında asgari 10 cm'lik bir boşluk olmalıdır. Ahşabın daima hava sirkülâsyonuna maruz kalmasını sağlamak gerekmektedir.Deck'lerin altında kullanılan karkas malzeme su akış yönüne paralel olarak döşenmelidir. Karkasların betona yapıştırılacak kısımlarına beton astarı sürülmelidir. Karkaslar betona, beton - ahşap yapıştırıcısı olan poliüretan tutkalla yapıştırılacaktır. Eğer uygulama yapılacak yüzeyde izolasyon yoksa vidayla da tutturulması önerilmektedir. Kullanılacak karkasların; minimum 40 mm kalınlığında ve 40 mm eninde olması gerekmektedir. Karkaslar arasındaki açıklık 30 cm yi geçmemelidir. Uzun boy deck uygulamalarında, decklerin boylarına birleştirmelerinde poliüretan tutkal kullanılması tavsiye edilmektedir.

Uzun boy decklerde en doğrusu başların kurt dişi olarak açılmasıdır. kurt dişi hem usta hatalarını minimize eder hem de decklerin baş kısım hareketlerine mani olur.

Montaj için mutlaka paslanmaz çelik vidaların kullanılması önerilmektedir. Yumuşak ağaçlarda havşa açmaya gerek yok iken sert ağaçlarda havşa açmaya gerek duyulmaktadır. Önerilen vidalama sistemleri Hapatec ve Terassotec C sınıfı vidalardır. Bunlar Torsyon gücünü toplamaktadır.

Uygulamaya başlamadan önce decklerin renginin UV ışınlarına karşı renginin değişmemesi için 4 tarafına pigment içerikli su, yağ veya solvent bazlı ahşap koruyucu sürülmelidir. (Üretici firmadan ilk kat koruyucusu tatbik edilmiş olarak alınabilir.) Uygulama bittikten sonra görünen yüzeylerine en az bir kat daha sürülmesi gerekmektedir.9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page